Pobyt w Hiszpanii

2.Warsztaty w Gamo EnergiasW czasie ferii zimowych , w dniach 12.02-18.02.2017, nauczyciele przedmiotów zawodowych  odbyli staż Job Shadowing w firmie Gamo Energias www.gamoenergias.com  w Salamance w Hiszpanii. Praktyki obejmowały poznanie know how branży energii odnawialnych, zapoznanie się ze specyfiką hiszpańskiego rynku OZE tj odnawialnych źródeł energii w Salamance i okolicach tego miasta.

Panie Jonna Buniewicz, Edyta Gocał, Grażyna Grabska, Urszula Poniatowska poznały działanie i odwiedziły farmę wiatrową    Los Concejiles , sad fotowoltaiczny Abusejo, farmę fotowoltaiczną Inigo de Huebra  , energetycznie samowystarczalne farmy świń i owiec , serowarnię owczą , centrum transportowe Centro Transportes  .Wszystkie  wymienione inwestycje OZE zostały wykonane w całości lub przy udziale firmy Gamo Energias i jej  właścicieli.

Nauczycielki uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez mentorów ,w tym pana Jose Carlos Burdon Fraile, głównego właściciela Gamo Energias. Mentorzy przekazali wiedzę praktyczną m. in. na temat sporządzania kosztorysów inwestycji OZE oraz  monitorowania już działających farm wiatrowych , farm i sadów fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną .

W  czasie wolnym panie  zwiedzały Salamankę oraz  poznawały język i kulturę hiszpańską.

Podczas stażu nauczycielki   zdobyły nową   wiedzę , umiejętności , doświadczenie zawodowe oraz zgromadziły  materiały dydaktyczne, które wykorzystają do pracy dydaktycznej z uczniami i słuchaczami CKZIU nr 1 w Warszawie. Kontakty z firmami branży energii odnawialnych w Hiszpanii zostaną wykorzystane do dalszej współpracy naszej placówki z partnerami zagranicznymi.

Staż Job Shadowing  był częścią realizacji projektu Erasmus+ pt Pogłębienie umiejętności zawodowych poprzez praktykę w Niemczech i Hiszpanii. Następnym  etapem  realizacji  projektu będą  praktyki  uczniów w Lipsku.