Praktyki energetyków odnawialnych i budowlańców w Sofii

1W dniach od 16 czerwca do 13 lipca 2019 grupa młodzieży z TB nr 5 – jedna uczennica i 13 uczniów, z klas 3st, 2at i 1at, odbyło praktyki zawodowe w firmach bułgarskich w Sofii, w ramach projektu ERASMUS+ KA1.

 Energetycy odnawialni, jedna uczennica i ośmiu uczniów, uczestniczyli w  stażach w firmie ELTERM EOOD gdzie poznali, między innymi, system montażu instalacji kolektorów słonecznych, przewodów do podgrzewania C.W.U, pomp ciepła i klimatyzacji. Energetycy we współpracy z bułgarskimi mentorami poznali i wykonywali czynności zawodowe na różnych stanowiskach pracy w firmie OZE. 

W biurze firmy uczniowie poznali technologie działania urządzeń takich jak – klimatyzatory, pompy ciepła i kolektory słoneczne, jak również zasady obsługi klientów. Na miejscu montażu instalacji, u klientów, uczniowie uczestniczyli w montowaniu termostatów, zakładaniu izolacji, podłączaniu pompy do bufora, montowaniu stelaży i kolektorów próżniowych. 

W fabryce uczniowie montowali części w procesie produkcyjnym z podzespołów importowanych z Polski i Chin. 

Podczas stażu energetycy odnawialni poznali najnowocześniejszą instalację geotermalną, klimatyzacyjną i solarną zamontowaną w szkole Saint George International School&Preschool w Sofii.

Pięciu uczniów budowlańców odbyło praktyki zagraniczne w firmie NEXT BUILD w Sofii.

 Uczniowie wykonywali czynności zawodowe takie jak – wykonywanie wykopów, zalewanie filarów betonem, budowanie ogrodzenia przemysłowego, zakładanie siatki na ogrodzenia, układanie rusztowań i belek, rozładowywanie i przenoszenie materiałów budowlanych, noszenie płyt gipsowych, przygotowanie powierzchni pod malowanie i porządkowanie placu budowy. 

Uczniowie pracowali także na budowach poza Sofią, na przykład w Plodiv, gdzie poznawali bułgarskie metody pracy i charakterystykę kariery właściciela firmy budowlanej od „pucybuta do milionera”. 

W czasie wolnym podczas weekendów uczniowie zwiedzali stolicę Bułgarii Sofię oraz jej piękne górzyste okolice z górą Witosha, na którą nasi uczniowie wjechali kolejką kabinową. 

W ramach programu kulturowego uczniowie zwiedzili Muzeum Historii Sofii i Muzeum Militariów.

Uczniom towarzyszyli nauczyciele opiekunowie Urszula Poniatowska i Marek Kozub.

Uczniowie zdobyli certyfikaty Europass Mobility

Image 2

Grupie 13 uczennic i uczniów z klas 2 kt,2at,3 at,2 ms, która odbyła staże zawodowe w Malaga, Hiszpania w styczniu-lutym 2019 w ramach projektu Erasmus+ KA1, uroczyście w dniu zakończenia roku szkolnego 2018/2019, zostały wręczone certyfikaty Europass Mobility.
 
Dokument Europass Mobility wystawiony dla każdego z uczniów w języku polskim i języku angielskim  potwierdził nabycie nowej wiedzy, kompetencji i umiejętności zawodowych w czasie praktyk w firmach hiszpańskich, adekwatnie dla każdego ucznia, w zawodach architekt krajobrazu, technik budownictwa, monter 
sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robot wykończeniowych w budownictwie.
 
Uczennice i uczniowie wykorzystają zdobyty Europass Mobility w dalszej karierze zawodowej i edukacyjnej w Polsce i za granicą.
 
Gratulujemy!!!

Zakończenie przygotowań uczniów do wyjazdu na praktyki w Bułgarii.

20190406 110331[1]W dniu 14.06.2019 grupa 14 uczniów z klas 1 at,2at,3 st   ukończyła moduł przygotowań  językowo- kulturowych, pedagogicznych i BHP przed wyjazdem na praktyki w ramach projektu  Erasmus+.
Przygotowanie obejmowało  zajęcia z języka angielskiego, w tym z języka zawodowego (45 godzin lekcyjnych ), które prowadził pan Marek Kozub, zajęcia z BHP ( 3godziny lekcyjne) prowadzone przez  pani Jolantę Leciejewską, przygotowanie pedagogiczne prowadzone przez   pani Agnieszkę Stachurską.
 
Uczniowie zdali też test z języka angielskiego na platformie OLS i uzyskali wynik od A1-B2.
 
 
Przed wyjazdem uczniów na staże do Sofii odbyły się również dwa duże  spotkania informacyjne z rodzicami i uczniami oraz  z panią Haliną Matuszewską, dyrektor naszej szkoły  oraz zespołem projektowym tj panią Urszulą Poniatowską koordynatorką  i panem Markiem Kozubem .
 
W dniu 16.06.2019 uczniowie wraz z  nauczycielem opiekunem wylatują do Sofii.
Życzymy owocnego pobytu w Bułgarii!!!

Uczniowie prowadzą lekcje otwarte

2Uczestnicy stażu ERASMUS+KA1 w Maladze w Hiszpanii podzielili się zdobytą wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami z koleżankami i kolegami ze swoich klas w Technikum Budowlanym nr 5.

Lekcje otwarte zostały przeprowadzone w klasie 3at podczas lekcji wychowawczej 31 maja 2019, w klasie 2kt na lekcji Rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu 23 maja 2019, w klasie 2at na lekcji wychowawczej 24 maja 2019 oraz w klasie 2ms na lekcji Budownictwo ogólne 29 maja 2019.

Uczniowie przedstawili prezentacje wykonywanych zadań zawodowych oraz zdobytej wiedzy i umiejętności w czasie odbytych praktyk w Maladze, Hiszpania.

Tematy lekcji były następujące:

1.    II kt Prezentacja rezultatów praktyk uczniów w Malaga, Hiszpania odbytych w ramach programu Erasmus+. Prezentujący uczniowie:           

1. Patrycja Wiaderek

2. Sandra Szostek

3. Aleksandra Bicz 4. Patryk Saliński

2.    III at Moje sukcesy. Prezentacja rezultatów stażu w Maladze w ramach projektu Erasmus +. Prezentujący uczeń : Maciek Golębiewski

3.    II ms Moje sukcesy. Prezentacja rezultatów stażu w Maladze w ramach projektu Erasmus +. Prezentujący uczniowie:

1. Tomasz Kołakowski       

2. Wojciech Regucki

3. Jakub Pawlikowski

4.    II at Moje sukcesy. Prezentacja rezultatów stażu w Maladze w ramach projektu Erasmus +. Prezentujący uczniowie:

1. Natalia Bińczak              

2. Kacper Ochtabiński

3. Rafał Flont

4. Marek Szulc

5. Dawid Dąbrowski

W załączeniu „Scenariusze lekcji na cztery ręce” i zdjęcia.

Prezentacje i scenariusze znajdują się w zasobach otwartych:

OneDrive : login -  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  hasło – TBnr5BRYLA

Przygotował Marek Kozub  - zespół ERASMUS+

  1. Scenariusz lekcji na przedmiocie Rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu
  2. Scenariusz na cztery rece przedmiot Budownictwo ogólne
  3. Scenariusz_lekcji_wychowawczej_3at