Śubowanie uczniów klas pierwszych

20181018 143604   W dniu 18.10.2018 roku uczniowie klas pierwszych Technikum Budowlanego nr 5 oraz Branżowej Szkoły I stopnia nr 66 zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów CKZIU nr 1 w Warszawie. Uroczystość odbyła się w auli szkolnej, gdzie uczniowie składali przysięgę na sztandar szkoły. Ślubowali, że godnie będą reprezentować szkołę i sumiennie wypełniać obowiązki ucznia. 

   Po części oficjalnej młodzież sprawdziła swoją wiedzę na temat szkoły. Wyłoniliśmy 2 uczniów, którzy wyjątkowo dociekliwie zapoznali się z nową szkołą: Norbert Balik z klasy 1bk oraz Franciszek Daniszewski z klasy 1 bk. Następnie uczniowie udali się na boisko szkolne, gdzie reprezentanci klas wzięli udział w rozgrywkach sportowych: przeciąganiu liny, slalomie taczkami wypełnionymi piłkami oraz sztafecie wokół boiska. Po wysiłkach nastał przyjemny moment nabrania sił – poczęstunek w postaci ciepłej zupy. Po tak intensywnych wrażeniach uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek i już kolejnego dnia uczestniczyli w zajęciach szkolnych jako uczniowie CKZIU nr 1 w Warszawie.

   Życzymy Wam wielu sukcesów i mnóstwa powodów do radości!

POMAGAMY ZWIERZĘTOM

IMG 0993   Już na pierwszym w roku szkolnym 2018/2019 zebraniu Samorządu uczniowskiego młodzież podjęła inicjatywę pomocy zwierzętom w schronisku.
   Zrobiło się jesiennie – mokro, wietrznie i zimno, więc uczniowie TB nr 5 szybko zorganizowali zbiórkę produktów potrzebnych porzuconym zwierzakom.
   Pod kierunkiem pani A. Cullinane zmagazynowano i dostarczono do schroniska na Paluchu ponad 300 kg karmy, kołdry, koce, miski, zabawki.
   Uczniowie klasy IV at i III kt zawieźli zebrane dary na miejsce.
   Dziękujemy Wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie.
   Cieszymy się, że w naszej szkole nie brakuje ludzi o wielkim sercu, zawsze gotowych pomóc.

Ogólnopolski sukces nauczycieli i uczniów CKZiU nr 1 w Warszawie

096Listopad 2018 okazał się bardzo szczęśliwym i pełnym sukcesów dla nauczycieli i uczniów naszej placówki. CKZiU nr 1 zostało nagrodzone w ogólnopolskim konkursie " Nauczyciel z POWER-em" za realizację  programu unijnego POWER VET. Nauczycielka Urszula Poniatowska została laureatką tego konkursu i zajęła  I miejsce w Polsce w kategorii  Kształcenie i szkolenia zawodowe. Informacja na ten temat znajduje się na stronie http://power.frse.org.pl/power/article/nauczyciel/lang:pl
Laureatka  odebrała dyplom i nagrodę na uroczystej Konferencji  w dniu 5.11.2018 w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy w Warszawie, podczas  Krajowych Obchodów Trzeciego Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych.
Jury konkursu doceniło zaangażowanie nauczycielki i uczniów w kontaktach  z firmami branży OZE podczas realizacji programu innowacyjnego Technologie OZE w języku angielskim, wdrożonym w ub roku szkolnym w klasie II ST.
Wykorzystanie w praktyce umiejętności zdobytych podczas realizacji projektu unijnego, a w szczególności praktyk typu Job Shadowing odbytych przez  4 nauczycieli zawodowców  w firmie hiszpańskiej w Salamance w lutym 2017, zostało bardzo wysoko ocenione przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. 
W dniu 07.11.2018 nasza placówka była prezentowana w TVP2 w programie Pytanie na śniadanie, jako przykład dobrych i jakościowych  działań edukacyjnych w kształceniu zawodowym i ustawicznym.
Film można obejrzeć na stronie 
 
Gratulujemy nauczycielom i uczniom!

SŁUCHACZE CKZiU nr 1 ODWIEDZILI STARE POWĄZKI

677826 1    W sobotę, 27 października 2018 r., szesnastoosobowa grupa słuchaczy SP nr 390 i CXXVIII LO dla Dorosłych odbyła wraz ze swoimi nauczycielami, p. Marzeną Bralską, p. Anną Kardaszewicz i p. Piotrem Serwańskim, dwugodzinny spacer po Cmentarzu Powązkowskim.

     Termin nie został wybrany przypadkowo, bowiem już za kilka dni przypadają dni świąteczne, w czasie których odwiedzanie grobów należy do starej tradycji. Dla niektórych była to pierwsza okazja do poznania tej słynnej warszawskiej nekropolii, której poczatki sięgają XVIII wieku.

     Młodzieży przedstawiono krótką historię początków cmentarza i miejscowego kościoła pw. św. Karola Boromeusza. Po przejściu kościelnego przedsionka, z którego dobrze widoczny był obraz z charakterystyczną sceną porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego  przez konfederatów barskich, grupa udała się na teren przylegający do świątyni,. Na jej murach znajduje sie wiele tablic upamiętniających zmarłych w wieku XIX, m. in. Jana Kilińskiego i Wojciecha Bogusławskiego. Ogromne wrażenie robią tu dziesiątki czarnych tabliczek poświęconych ofiarom z obozów jenieckich w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie. Dalsze zwiedzanie, to droga  przez najstarsza część cmentarza obok mogił znanych ludzi (m.in. Stanisława Moniuszki, Zbigniewa Herberta, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Cypriana Godebskiego, Stanisława Wojciechowskiego, Jerzego Waldorffa)  i najpiękniejszych nagrobków z takimi rzeźbami i posągami jak Tańcząca Śmierć, Anioł Zmartwychwstania, Chronos, Lusia itp. Na wielu mogiłach zapalaliśmy znicze, np. na znanym Grobie Pięciu Poległych. Nasza grupa przeszła też obok katakumb, a następnie wzdłuż Alei Zasłużonych, gdzie na wielu nagrobkach widzieliśmy wyrwane litery - efekt kradzieży i niesłychanego wandalizmu. Tu zatrzymywaliśmy się czesto, nauczyciele dodawali wiele ważnych informacji na temat spoczywających tam osób a młodzież na wielu z nich zapalała lampki.

      Ostatnią częścią spaceru było przejście części naszej grupy do kwater położonych wzdłuż ulicy Tatarskiej i dotarcie do symbolicznego grobu prof. Stefana Bryły - patrona Technikum Budowlanego nr 5, które jest częścią CKZiU nr 1. Płyta została uprzątnięta. Słuchacze ustawili na niej kremowe, drobne chryzantemy i biało-czerwone znicze.