NAUCZYCIELE CKZIU NR 1 NA UROCZYSTOŚCI W FILHARMONII NARODOWEJ

P109090112 listopada 2016 r. odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie uroczystość z okazji
Narodowego Święta Niepodległości, na którą (podobnie jak w roku ubiegłym) zaproszeni zostali
przedstawiciele Rady Pedagogicznej CKZiU nr 1: Dyr. Halina Matuszewska, p. Marzena Bralska,
p. Marzanna Bodych, p. Patrycja Głowacka, p. Anna Kardaszewicz oraz p. Piotr Serwański. 
Uroczystość została zorganizowana przez Fundację Cultura Memoriae, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Filharmonię Narodową w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa
Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg
Warszawa. Na uroczystość przybyła liczna grupa Świadków Historii, przedstawiciele świata kultury, nauki,
polityki i in. 
Po oficjalnych przemówieniach goście mieli okazję wysłuchania koncertu, w programie którego zaprezentowane
zostały wzruszające wiersze w recytacji Jerzego Zelnika, muzyka filmowa Michała Lorenca w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka z udziałem Anny Mikołajczyk (sopran) oraz  Sonata e-moll Jerzego Derfla na saksofon i kwintet smyczkowy w wykonaniu Aliny Mleczko.
 Po koncercie była czas na spotkania, wspomnienia i refleksje.

UCZNIOWIE I SŁUCHACZE CKZiU nr 1 ODWIEDZAJĄ MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ

8 listopada grupa uczniów i słuchaczy CKZiU nr 1 przybyła na teren Parafii pw. św. Wawrzyńca, by zapalić światła pod tablicą upamiętniającą straconych w egzekucjach sierpniowych w 1944 r. oraz miejscach związanych z gen. Józefem Sowińskim: tablicą na ścianie zewnętrznej świątyni i miejscu śmierci dowódcy.

Słuchacze CXXVIII LO dla Dorosłych w Teatrze Polskim

Projekt aktywnego uczestnictwa w kulturze w CKZiU Nr 1 w Warszawie

Słuchacze CXXVIII LO dla Dorosłych  w Teatrze Polskim

CELE PROJEKTU:  Zwiększenie kompetencji kulturalnych i społecznych słuchaczy i nauczycieli poprzez umożliwienie im bezpośredniego uczestnictwa w spektaklach teatralnych.

Budowanie lokalnej wspólnoty  szkolnej odbiorców kultury i zainicjowanie aktywności kulturalnej.

Rozwijanie umiejętności  z zakresu edukacji  teatralnej oraz pobudzenie do rozwijania własnych zainteresowań twórczych.

W ramach projektu aktywnego uczestnictwa w kulturze,  6 listopada 2016 roku nasi słuchacze oraz nauczyciele obejrzeli sztukę Aleksandra Fredry „Dożywocie” w reżyserii Filipa Bajona w Teatrze Polskim . Jest to jedna z trzech najlepszych komedii Fredry, ukazująca świat kapitału i kapitalistów. Jej głównymi bohaterami są ofiary wszechwładzy pieniądza: lichwiarz Łatka, nicpoń i hulaka Leon Birbancki oraz podupadający finansowo ziemianin Orgon. Motyw dożywocia, czyli stałych procentów od zdeponowanego majątku, stał się znakomitym kluczem do podwójnej intrygi – rzec można miłosnej i finansowej. Reżyser bawi się tekstem, traktując go z lekką ironią, dystansem, lecz nie wpadając w utarte schematy „spektaklu w kostiumie”. Filip Bajon miesza konwencje. Świat XIX-wieczny splata się ze współczesnością. Podziwiamy kostiumy i scenografię z epoki Fredry, a jednocześnie obserwujemy maklerów, ubranych w czarne garnitury, śledzących wyświetlane z tyłu sceny notowania giełdowe. Scenę zdobi byk – „złoty cielec”, a po bokach stoją automaty do gry. To swoiste pomieszanie stylów, co jest zaskakujące, w ogóle nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, jest swego rodzaju powiewem świeżości w inscenizacji klasycznego tekstu. Aktorzy swoje role odgrywają nieco z dystansem i odrobiną przesady, ale też z subtelnym humorem. Dla Filipa Bajona, który wielokrotnie realizował klasykę polską w kinie, teatrze i telewizji, "Dożywocie" jest opowieścią nie o jednym, a o wielu wilkach z Wall Street – ludziach, którzy mogli mieć wszystko, mieli niemal wszystko i wszystko stracili, ponieważ myśląc, że kochając życie, kochali tylko pieniądze. Spektakl był refleksją dla  słuchaczy, którzy otwarcie wyrażali swoje opinie.

                 

                                                                    

ZMIANA TERMINU SPOTKANIA Z RODZICAMI W TB5

Szanowni Państwo,

w związku z intensywnie prowadzonymi pracami remontowymi zmianie ulga termin zebrania z rodzicami.

Zapraszamy 16 listopada 2016r. na godzinę 17.30.

Za utrudnienia przepraszamy.