Podsumowanie projektu Zaprojektuj swoją szkołę

WP 20180529 013W dniu 29.05.2018 uczniowie Angelika Dawid kl.Ikt, Dorota Jarmuła II st, Filip Czeski kl.II st z TB nr 5  wraz z nauczycielką Urszulą Poniatowską  uczestniczyli w  spotkaniu podsumowującym  projektuZaprojektuj szkołę, zrealizowanym przez naszą placówkę w obecnym  roku szkolnym,  we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą. 

Przebieg i realizacja całego projektu jest dostępna na stronach https://www.szkolazklasa.org.pl/programy/zaprojektuj-szkole/

https://www.szkolazklasa.org.pl/zaprojektuj-szkole-wiemy-cyklu-warsztatow-uczniami-nauczycielami/

https://padlet.com/fundacjaszk/warszawskieprogramyfszk

Miejscem  majowego spotkania końcowego były Warsztaty Warszawskie przy Placu Konstytucji w Warszawie. W ewaluacji projektu uczestniczyli  również  uczniowie i nauczyciele z 5 szkół warszawskich Zespołu Szkół  Stenotypii i Języków Obcych, Szkoły Podstawowej nr 351,Szkoły Podstawowej nr 382,CLX Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 141.  

Czytaj więcej: Podsumowanie projektu Zaprojektuj swoją szkołę

Ignacy Jan Paderewski- wystawa z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w Muzeum Narodowym w Warszawie

IMG 20180427 113241Klasa I at Technikum Budowlanego nr 5 im. prof. Stefana Bryły w dniu 27.04.2018 pod opieką wychowawczyni i nauczycielki historii Marzeny Bralskiej zwiedziła wystawę poświęconą życiu, twórczości i działalności politycznej Ignacego Jana Paderewskiego. Klasa 1at uczestniczyła w lekcji

muzealnej dotyczącej osiągnięć bohatera wystawy.

Ignacy Ian Paderewski należy do grona najhojniejszych darczyńców Muzeum Narodowego w Warszawie, któremu zapisał kolekcję dzieł sztuki i pamiątek.

Wystawa w sześciu salach prezentowała wybitną postać i jej pasje. Sala I ukazywała Paderewskiego jako muzyka, eksponowane były instrumenty na których grał ten wybitny pianista i kompozytor.

Sala II „ Wielki pośród wielkich „ przedstawia dowody uznania oraz barwne życie salonowe i rozliczne kontakty z ówczesną elitą o czym świadczą dokumenty, zdjęcia, prezenty, dyplomy honorowe.

Sala III” Wdzięczni artyści „ ukazuje podarunki przekazane Paderewskiemu, w tym rysunki i grafiki a także obrazy wybitnych malarzy jak np. Wojciech Kossak czy Bolesław Cybis.

W kolekcji znalazły się też dzieła Jacka Malczewskiego i Henryka Siemiradzkiego.

Sala IV poświęcona domowi i życiu rodzinnemu. Młodzież mogła się przekonać jak wielką wartość

dla wybitnego Polaka stanowiła rodzina. W sali uczniowie oglądali zdjęcia młodej żony Paderewskiego zmarłej podczas porodu – Antoniny Korsakówny oraz zdjęcia syna Alfreda nieuleczalnie chorego, który zmarł w wieku dwudziestu lat.

W sali V uczniowie podziwiali kolekcję dalekowschodnią, na uwagę zasługują chińskie naczynia porcelanowe.

Sala VI przedstawia niestrudzoną służbę Polsce jednego z ojców naszej niepodległości. Podczas I wojny światowej założył wraz z Henrykiem Sienkiewiczem w Szwajcarii Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. To on skutecznie orędował u prezydenta USA Thomasa W. Wilsona w sprawie polskiej, to on wreszcie jako premier rządu wraz z Romanem Dmowskim reprezentował nasz kraj na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie decydowano o granicach powojennej Europy.

Za zasługi Ignacy Jan Paderewski otrzymał liczne medale i najwyższe odznaczenia, przyznawane mu zarówno w kraju jak i zagranicą, które zwiedzający mogli zobaczyć.

Zajęcia ćwiczeniowe klasy IKT

WP 20180521 015W dniu 21.05.2018 klasa I KT uczestniczyła w zajęcia ćwiczeniowych w Józefosławiu k Warszawy.

Uczniowie poznawali rośliny ozdobne, obsadzali donice i kwietniki roślinami jednorocznymi oraz bylinami , przycinali dekoracyjne wiązy. Prace odbywały  się na skwerku przy ul Cyraneczki.

Motywacja, zaangażowanie oraz  wykonane prace pielęgnacyjne w zieleni miejskiej znalazły uznanie lokalnych władz, które podziękowały naszym uczniom  i ich nauczycielce pani  Urszuli Poniatowskiej,  na lokalnym portalu http://jozefoslawdwazero.pl/zielen-na-trzech-placach-w-jozefoslawiu/

W drugiej części zajęć ćwiczeniowych z przedmiotów zawodowych rośliny ozdobne i prace w obiektach architektury krajobrazu, uczniowie poznawali większą ilość roślin ozdobnych na ścieżce dydaktycznej w szkółce roślin ozdobnych Acrocona. Uczniowie otrzymali zadanie  i przygotują prezentację poznanych 100 gatunków roślin ozdobnych.

Dopisywała pogoda i humory!