Vivat! Vivat! Trzeci Maj!

IMG 20180426 174048[1]W dniu 26 kwietnia w auli szkolnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Warszawie odbyła się akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie młodzież recytowała  utwory literackie oraz przekazywała wiedzę na temat uchwalenie pierwszej na starym kontynencie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, która określała prawa i obowiązki obywateli oraz charakteryzowała ustrój państwowy.

W przedstawieniu brali udział następujący uczniowie: Emil Grochowina, Patrycja Kmiecik, Sandra Słomczyńska, Małgorzata Wągrodzka, Igor Dzwonkowski, Jakub Wudarczyk, Agnieszka Łącka oraz Sebastian Pakuła.

Po zakończeniu występu głos zabrała Pani Dyrektor Halina Matuszewska, która podkreśliła jak ważne w dzisiejszym świecie jest kultywowanie wartości patriotycznych i przypomniała, że rok 2018 jest wyjątkowy dla Polski ze względu na 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Organizatorem akademii był nauczyciel historii - Piotr Serwański.

"NASZ CEL - NIEPODLEGŁOŚĆ!"

IMG 3188Taki tytuł nosiłpoświęcony setnej rocznicy Odrodzenia Państwa Polskiego-tegoroczny projekt CKZiU nr1składający się z pięciu różnych mię­dzyszkolnych konkursów przeprowadzanych od października 2017 do lutego 2018 roku.

25 kwietnia 2018 r. w szkolnej auli została zorganizowana uroczysta V Gala wrę­czenia nagród wszystkim laureatom oraz ich nauczycielom. Galę uświetnił koncert Chóru LXXV LO im. Jana III Sobieskiego pod kierownictwem Pani Liliany Bach, który od kilku lat gości na naszych uroczystościach.

W holu Centrum została zaprezentowana wystawa nagrodzonych prac fotograficznych i plastycznych. Na V Galę przybyła pani Joanna Gierczyńska -Kustosz Muzeum Więzienia Pawiak będącego Oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie. Obecni byli także: Pan Sta­nisław Zalewski - Prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerows­kich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Pan Czesław Solnicki - Prezes Fundacji Wystawa "Warszawa Wałczy 1939 -1945".

Nasze zaproszenie przyjęła również grupa Świadków Historii - osób represjonowa­nych i kombatantów: m.in. b. więźniarki KL Ravensbuck: Pani Marianna Bogusz, Pani Alicja Kubecka, Pani Barbara Piotrowskai Pani Krystyna Zając, urodzona w Oberlan­gen Pani Hanna Strzelecka-Kociniak oraz uczestnicy Powstania Warszawskiego: Pan Eugeniusz Tyrajski - żołnierz Pułku "Baszta" i Pan Jerzy Wojciewski - żołnierz Zgrupo­wania "Kampinos" a także osoby im towarzyszące.

Czytaj więcej: "NASZ CEL - NIEPODLEGŁOŚĆ!"

Ćwiczenia KKZ R21 na szkółce w Józefosławiu

IMG 1170   Słuchacze Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych realizujący kurs R21 Architektura Krajobrazu w dniu 21.04.2018 uczestniczyli w zajęciach ćwiczeniowych w szkółce drzew i krzewów ozdobnych ACROCONA w Józefosławiu. Słuchacze poznali gatunki drzew i krzewów iglastych i liściastych oraz bylin produkowanych przez tą szkółkę. Pani Joanna Szaniawska właścicielka szkółki , przedstawiła przykłady szczepienia pnączy i technologie uprawy oraz zastosowania wybranych gatunków roślin ozdobnych.
   W drugiej części zajęć słuchacze wzięli czynny udział w sadzeniu miłorzębów ,miskantów i werben na skwerze u zbiegu ulic Wenus i Wilanowskiej w Józefosławiu. Była to część akcji z okazji Dnia Ziemi sponsorowanej m.in. przez szkółkę ACROCONA.
   Opiekunami merytorycznymi grupy słuchaczy były panie Urszula Poniatowska i Maria Hernik nauczycielki przedmiotów zawodowych w CKZiU nr 1 w Warszawie, prowadzące zajęcia z roślin ozdobnych i prac w obiektach architektury na tym kursie. Zajęcia wyjazdowe zorganizowała pani Urszula Poniatowska.
Wszystkim dopisały humory i pogoda!

EGZAMIN GIMNAZJALNY w CKZiU nr 1

   W dniach 18, 19 i 20 kwietnia trzydziestoosobowa grupa naszych słuchaczy przystąpiła do obowiązkowego w całym kraju egzaminu kończącego ich naukę w gimnazjum. Liczba tegorocznych zdających w Polsce sięga 350 tysięcy. Nasi nauczyciele dołożyli starań, by gimnazjaliści byli dobrze przygotowani i nie odczuwali tremy. Przeprowadzane były wcześniej egzaminy próbne, odbywały się też konsultacje.
   Młodzież potraktowała egzamin gimnazjalny bardzo poważnie, co było widoczne nawet w ich strojach - dominowały ubiory eleganckie, biało-granatowo-czarne.
   18 kwietnia odbył się dwuetapowy egzamin z części humanistycznej. Na pierwszy ogień poszły testy z historii i WOS a po krótkiej przerwie z języka polskiego.

Czytaj więcej: EGZAMIN GIMNAZJALNY w CKZiU nr 1