Spotkanie licealistów formy zaocznej ze świadkiem historii, panią Alicją Kubecką

P1080971W CKZiU nr 1 kolejny raz gościła p. Alicja Kubecka, była więźniarka KL Ravensbruck w czasie II wojny światowej.

Tym razem p. Alicja spotkała się ze słuchaczami semestrów zaocznych: drugiego i czwartego oraz ich nauczycielkami historii: p.Patrycją Głowacką i p. Anną Kardaszewicz.

Dramatyczna relacja o drodze do obozu, pobycie w nim oraz udziale w tzw. "marszu śmierci" została wysłuchana w ogromnym skupieniu a po spotkaniu grupa zainteresowanych została dłużej z p. Alicją, dziękując Jej, prosząc o kolejne wizyty i zadając jeszcze szereg dodatkowych pytań.

Bezpośrednio po spotkaniu jeden ze słuchaczy CKZiU przeprowadził wywiad z panią Kubecką i obiecał opracowanie tej relacji w formie pisemnej.

Odwiedzamy miejsca pamięci narodowej.

P109002523 października udało się na Stare Powązki, jeden z najpiękniejszych cmentarzy, kilka gimnazjalistek z semestrów VGA i VIG naszego centrum w towarzystwie nauczycielki historii.

Dwugodzinny spacer miał na celu przybliżenie słuchaczkom dziejów nekropolii a także zapalenie świateł na grobach naszych znanych i zasłużonych Rodaków przed zbliżającym się dniem 1 listopada.

Trasa przebiegała wzdłuż Alei Głównej, katakumb i Alei Zasłużonych, gdzie w wielu miejscach zapalone zostały znicze. Na koniec dziewczęta udały się na symboliczny grób profesora Stefana Bryły, patrona Technikum Budowlanego nr 5, które wchodzi w skład naszego Centrum. Tam również zapaplone zostały światła.

Ogród Botaniczny jest nasz!

DSC04469   Można powiedzieć, że wzięliśmy go szturmem. Przypuściliśmy zmasowany atak. Dwa dni chłonęliśmy jego atmosferę, spokój i klimat. Cieszyliśmy oczy i duszę kolorami ostatnich jesiennych bylin, syciliśmy się polską złotą jesienią. W dwa dni odwiedziliśmy najdalsze zakątki świata wchodząc do szklarni Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk. Podziwialiśmy kwitnące oleandry, szeflery, bugenwille...

   Obiecaliśmy sobie, że wrócimy w maju na święto magnolii, a potem w czerwcu na święto różaneczników, a potem... No cóż... To tak piękne miejsce, że chcemy tam wracać co dzień, nie tylko od święta.

Perfekcjoniści

001 (2)   Miało być zielono, elegancko i zgodnie ze sztuką. Klasa II kt dała wspaniały popis umiejętności darniowania. Uczniowie dwa dni pracowali w pocie czoła, przygotowując podłoże pod nowy trawnik i rozkładając ponad 100 metrów kwadratowych darni. Dziś już śmiało możemy stwierdzić, że darniować potrafią, bo po kilku tygodniach cały trawnik się zieleni. Gratulujemy i dziękujemy!